PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=97283}

Gorzkie łzy Petry von Kant

Die Bitteren Tränen der Petra von Kant
7,4 1 435
ocen
7,4 10 1 1435
7,4 13
ocen krytyków
Gorzkie łzy Petry von Kant
powrót do forum filmu Gorzkie łzy Petry von Kant

Nigdy bym nie przypuścił, że ten przegadany film tak mi się spodoba, tak mnie uwiedzie i oczaruje... Podziwiam Fassbindera, że przy minimalnej obsadzie, na jednym skrawku rzeczywistości stworzył film, który wciąga i trzyma w napięciu. Wiele tam odsłon ludzkiej egzystencji: kłamstw, prawd, egzaltacji, zawiści, pogardy, manipulacji, bezradności, samotności... Kobieta jednak potrafi...

Z tej Petry von Kant, to ostatecznie ciekawa babka: ma własną filozofię życia wykutą na nieudanych związkach, samotności, pieniądzach i namiętności... Może dzielić radami na prawo i lewo, kokietować, zniewalać, jak trzeba kłamać lub po prostu grać dla osiągnięcia swoich małych celów. Ostatecznie filozofia sobie a życie sobie... bo Petra nic a nic nie potrafi z niej zaaplikować w codzienność... Stacza się dla swojej namiętności, a właściwie dla dzikiego pragnienia żeby "mieć" - nie rzeczy i pieniądze, ale ludzi. Żyje dla miłości, ale gdy ją ma, próbuje z niej zrobić martwą naturę. Unieruchomić to, co żyje. Ale tylko wtedy może mieć nad tym władzę, tylko wtedy z żywiołowej miłości wytapia się ktoś w rodzaju Marlene - obiekt jak każdy inny, rzecz, którą może rozporządzać. Karin, która nie ma ochoty na tego rodzaju perspektywę, odwraca porządek - to dla niej Petra traci resztki rozsądku, powagi i czegoś w rodzaju reputacji... Robi się śmieszna, zgorzkniała i kąśliwa, nie mogąc przyszpilić motyla, który jest tak piękny, tak próżny i prawdomówny.

To rzeczywiście doskonały obraz upadku i przebudzenia, i bogu dzięki, że takie przebudzenia istnieją.

ocenił(a) film na 7
kosmiczny

Wierzę Ci - i tylko dlatego szukam tego filmu.

Bo nie ukrywam, homoseksualne związki jakoś nie za bardzo mi odpowiadają. Przekonałem się o tym kilka razy, oczywiście w kinematografii i literaturze (nie, nie w realu). Ot, nie czuję klimatu. Niemniej - kosmiczny to najsolidniejsza firma, jego rekomendacja wystarcza, by się zainteresować dziełem.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
marscorpio

marscorpio, uśmiech dla Ciebie pogodny.
co do Petry, to tej fascynacji własną płcią nie mamy narzuconej siłą... czai się, wyłazi wraz z odkrywaniem tego, kim Petra jest. :) piękny film.

ocenił(a) film na 9
marscorpio

Szczerze polecam, gdybyś jeszcze nie obejrzał. Doskonale przemyślany i pod kątem warstwy psychologicznej i znakomitej scenerii (jakie stroje, jakie kolory, idealnie dobrane dla danej postaci).

kosmiczny

Przebudzenia? W którym momencie, czyjego?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones